Folia stretch, znana również jako folia streczowa, jest wszechstronnym materiałem, który odgrywa kluczową rolę w przechowywaniu, logistyce i ochronie produktów podczas transportu. Dzięki swojej elastyczności i zdolności do rozciągania, folia stretch jest nieocenionym narzędziem w wielu branżach, od logistyki po przemysł spożywczy. W tym artykule przeprowadzimy porównanie różnych rodzajów folii stretch, aby pomóc Ci dokonać odpowiedniego wyboru w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.

Pracownik owija folią stretch paletę.

Folie ręczne z wydłużoną tuleją nie wymagają stosowania dyspenserów.

 

Jakie są rodzaje folii stretch?

Folia Stretch Ręczna jest często używana w mniejszych przedsiębiorstwach oraz w sytuacjach, gdy wymagane jest ręczne owijanie palet lub towarów. Folia ręczna jest łatwa w obsłudze i umożliwia pracownikom elastyczne dostosowanie naprężenia folii do konkretnego ładunku. Jest to również ekonomiczna opcja dla mniejszych paletyzacji. Folia ręczna bywa stosowana z dyspenserami, choć w naszej ofercie dostępna jest także w wersji z wydłużoną tuleją, która pozwala na jeszcze wygodniejsze owijanie. Do zabezpieczania mniejszych paczek polecana jest folia Mini-Rap.

Folia Stretch Maszynowa jest przeznaczona do automatycznych maszyn pakujących (owijarek). Charakteryzuje się wyższą wydajnością i dokładnością pakowania w porównaniu do folii manualnej. Jest idealna dla większej ilości ładunków, gdzie szybkość i efektywność są kluczowym czynnikiem.

Folia Pre-stretch to rodzaj folii, który jest rozciągany na etapie produkcji. Dzięki temu osiąga się większą oszczędność materiału (grubość folii wynosi od 6 do 12 mikronów) i redukcję kosztów. W zależności od typu, może być używana ręcznie lub poprzez owijarki z prostym systemem naciągu.

Folia Stretch Czarna  służy głównie do maskowania ładunków.  W naszej ofercie dostępna jest czarna folia stretch, biała oraz niebieska. Może być to przydatne do oznaczenia ładunków, identyfikacji produktów lub wizualnego odróżnienia partii towarów.

Folia stretch spożywcza dedykowana jest do zabezpieczania żywności. Doskonale zabezpiecza produkt przed przenikaniem zapachu. Może być produkowana z uszlachetnieniem Frozen™ w celu zastosowania jej w niższych temperaturach (np. chłodniach).

Folia PCR  zaliczana jest do folii pro-ekologicznych (folia z recyklingu). Jej produkcja opiera się na regranulatach PCR (gwarantowane 30%), co jest zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącej produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych z wykorzystaniem regranulatów.

 

Właściwości i zastosowania folii stretch

W zależności od rodzaju folii, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mogą się różnić. Owijarki mechaniczne mają wyższe możliwości naciągu niż człowiek, stąd często użytkownicy folii maszynowych decydują się na folie wyższych klas jakościowych w celu wykorzystania potencjału owijarki. Folia stretch maszynowa jest zwykle szybsza i bardziej efektywna w porównaniu do ręcznego pakowania folią manualną.

Folia stretch ręczna może umożliwiać większą kontrolę nad rozciąganiem i napięciem, co jest przydatne do niestandardowych kształtów owijanych ładunków. Natomiast folia pre-stretch może być bardziej elastyczna dzięki procesowi wstępnego rozciągnięcia podczas produkcji i oferować wyższą stabilizację ładunku przy niższej grubości. Dzięki temu folia pre-stretch zaliczana jest do folii ekonomicznych, które redukują koszty owijania.

Różne rodzaje folii stretch są bardziej odpowiednie dla konkretnych branż. Na przykład, folia stretch maszynowa może być idealna dla centrów dystrybucji i firm produkcyjnych, podczas gdy folia stretch ręczna może być stosowana w małych sklepach lub przedsiębiorstwach.

Wybór folii stretch

Ostateczny wybór rodzaju folii stretch zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju ładunków i specyfikacji logistycznych. Folia stretch ma wiele zastosowań i zalet w przechowywaniu i transporcie, i jest istotnym elementem w efektywnej obsłudze towarów. Rozważając różne rodzaje typów folii oraz cechy, można dokonać słusznych decyzji, które przyczynią się do poprawy efektywności, ochrony procesu logistycznego oraz redukcji kosztów.