Zrównoważony rozwój Efekt Plus
Zrównoważony rozwój to kluczowy aspekt gospodarki i zarządzania. To świadome korzystanie z zasobów, aby rozwijać gospodarkę i zapewniać dobrobyt. Ograniczenie wykorzystania nieodnawialnych zasobów lub wyeliminowanie z przetwarzania materiałów niebezpiecznych, toksycznych lub nienadających się do recyklingu przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
To, czym jest zrównoważony rozwój, doskonale odzwierciedla się w działaniach prowadzonych przez naszą firmę. Optymalizujemy nasze produkty pod kątem energochłonności produkcji i logistyki, a także użytych materiałów. Wykorzystujemy także regranulacje, a zautomatyzowany proces produkcji i paletyzacji znacząco redukuje ilość odpadów.
Wprowadzamy produkty o wysokich parametrach wytrzymałościowych, jednocześnie redukując ich grubość, co przyczynia się do znacznego zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek i tym samym znacząco ogranicza ilości powstałych odpadów.
Efekt Plus oprócz zachowania wysokich standardów, prowadzi działania proekologiczne. Folia produkowana przez nas w 100% nadaje się do recyklingu materiałowego, natomiast odpady produkcyjne powstałe w firmie podczas produkcji są poddawane recyklingowi materiałowemu na miejscu. Odzysk energii cieplnej z linii produkcyjnych zastosowaliśmy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody w firmie. Potwierdzeniem tych działań jest Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskiem ISO: 14001
Czy folia stretch nadaje się do recyklingu?
Folia stretch może być poddana recyklingowi materiałowemu, chemicznemu bądź energetycznemu. W zależności od preferencji producenta, folia może być poddana mieleniu bądź granulacji. Podczas recyklingu materiałowego folie mogą być przetwarzane z innymi foliami LDPE bez wpływu na jakość granulatu końcowego. Podczas przetwarzania chemicznego można uzyskać substancje wykorzystywane do produkcji polimerów bądź olej pirolityczny poprzez proces pirolizy. Recykling energetyczny zakłada spalenie materiału wraz z odzyskiem energii.
Utylizacja folii stretch – gdzie ją wyrzucić?
Folia stretch jest wykonana z LDPE. Doskonale wiemy, że plastik rozkłada się bardzo długo. Na szczęście bierze on udział w procesie recyklingu. Folię stretch, podobnie jak butelki PET, umieszczamy w pojemniku przeznaczonym na plastikowe odpady (najczęściej w żółtym kolorze). Ważne jest, aby wyrzucany odpad nie był zmieszany z materiałami nieprzystosowanymi do recyklingu. Jeśli nie możemy odseparować folii od innych materiałów, wówczas umieszczamy je w pojemniku na odpady mieszane.
Właściwa segregacja odpadów LDPE jest szczególnie istotna dla przedsiębiorstw produkujących opakowania. Nie zastosowanie się do właściwej segregacji niesie ze sobą konsekwencje prawne, dlatego należy zgłosić swoje sprawozdanie do BDO (Bazda Danych Odpadowych).