Folia prestretch – nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w pakowaniu ładunków

Zabezpieczanie paletyzacji jest jednym z kluczowych procesów w logistyce i magazynowaniu, a odpowiedni wybór materiałów pakowych może znacząco wpłynąć na efektywność tego procesu. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność na rynku, jest folia prestretch.

Co to jest folia Pre-stretch?

Folia pre-stretch to specjalny rodzaj folii stretch ręcznej (jeśli mówimy o folii pre-stretch ręcznej) bądź folii maszynowej, który jest poddawany procesowi wstępnego rozciągania na etapie produkcji. Dzięki temu finalny produkt posiada mniejszy naciąg i jest stabilniejszy, co w przypadku folii ręcznych ułatwia użytkowanie. Finalne parametry folii oraz łatwość owijania (w tym bardzo pożądany „efekt stop”) to właściwe zabezpieczenie i doskonała stabilizacja ładunku. Dzięki temu folia prestretch jest coraz częściej stosowana w różnych branżach.

Prestretch naszej produkcji, jako pierwszy na rynku, wytwarzany jest bezpośrednio na dedykowanej linii technologicznej.  Specjalna receptura bazująca na żywicach polimerowych, oraz zautomatyzowany proces produkcyjny, pozwalają nam utrzymywać stałe parametry fabrykacji. W pełni kontrolowana produkcja daje nam możliwość modyfikacji produktu, tak aby dopasować się do preferencji klienta – np. aby zwiększyć kleistość folii.

Konkurencyjne folie prestretch, produkowane na przewijarkach, powstają w niestałych warunkach technologicznych. Ich jakość zależy od wielu czynników – temperatury otoczenia, rodzaju i klasy jakościowej folii wykorzystanej do przewijania, umiejętności operatora oraz sprawności maszyny. Tak wiele kluczowych czynników może przekładać się na rozrzut jakościowy pomiędzy partiami, ponadto może powodować zrywanie się folii i problemy przy owijaniu.

folia wstępnie rozciągnięta na białym tle.

Folia Pre-stretch

 

Co to jest „Efekt Stop”?  Ergonomia i łatwe owijanie palet folią

Jak już wspomnieliśmy, folia prestretch jest już rozciągnięta na etapie produkcji. Oznacza to, że użytkownik wykorzystuje pełny naciąg materiału, który nie wymaga dalszego naprężenia podczas aplikacji. Granica rozciągnięcia folii jest wyczuwalna podczas owijania i nazywane to jest „efektem stopu”. Dzięki temu aplikacja staje się łatwiejsza, minimalizując tym samym błędy popełniane podczas owijania, które prowadzą do zrywania się folii.

Wszystkie folie naszej produkcji w pełni nadają się do recyklingu, zarówno materiałowego wraz z innymi produktami z polietylenu niskiej gęstości jak i chemicznego oraz energetycznego. Folia prestretch zaliczana się do folii proekologicznych ze względu na swoją wydajność, grubość oraz skład recepturowy – może zawierać do 30% regranulatu post-produkcyjnego PIR.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt ergonomiczny związany z korzystaniem z folii prestretch. Dzięki procesowi wstępnego rozciągania na etapie produkcji, folia prestretch jest lżejsza i bardziej elastyczna, co ułatwia jej aplikację na palety.

Pracownik owija paletę folią.

Owijanie Folią Pre-Stretch – Efekt Stop

 

Oszczędny stretch? to folia wstępnie rozciągnięta.

Jedną z najważniejszych zalet folii prestretch jest jej oszczędność. Proces rozciągania folii na etapie produkcji sprawia, że można osiągnąć większą długość folii przy mniejszej grubości materiałowej. To oznacza, że jedna aplikacja folii prestretch na paletę może być bardziej ekonomiczna, niż ułożenie kilku warstw tradycyjnej folii stretch. Dzięki temu, można zaoszczędzić na kosztach owijania, jednocześnie zapewniając wysoką jakość i ochronę ładunku.

Folia prestretch charakteryzuje się również doskonałą stabilizacją ładunku, czyli zdolnością do utrzymania napięcia na paletach przez dłuższy czas. Dzięki temu, folia prestretch nie kurczy się i nie rozluźnia pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia towarów na palecie oraz ułatwia transport i składowanie. Ponadto, folia prestretch jest odporna na przetarcia, rozdarcia i przebicia, co dodatkowo zabezpiecza towar przed uszkodzeniami w trakcie transportu i magazynowania.

Innym atutem folii prestretch jest jej zastosowanie przy pakowaniu towarów o niestandardowych kształtach. Dzięki elastyczności i zdolności do rozciągania, folia prestretch doskonale przylega do różnych kształtów opakowywanego towaru, co pozwala na bardziej precyzyjne i efektywne zabezpieczenie ładunku.

Ekonomiczna folia prestretch

Zastosowanie folii Pre-stretch to oszczędność owijania na poziomie 60%.

Ekonomiczna folia stretch

Rolka folii prestretch o nawoju 600 metrów i grubości 7µm waży 1,55 kg, dla porównania -standardowa folia ręczna o grubości 12µm oraz nawoju 300mb waży 1,66kg.

Dwukrotnie większy nawój przy zachowaniu niższej wagi brutto, to oszczędność dla użytkownika na poziomie 40-60%.

Folia prestretch jest wszechstronna i może być stosowana w różnorodnych aplikacjach, zarówno na potrzeby małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Może zabezpieczać różnego rodzaju palety i towary, co sprawia, że jest popularna w wielu branżach, takich jak logistyka, magazynowanie, przemysł spożywczy, ciężki, chemiczny i wiele innych.

 

Prestretch to folia dla świadomych użytkowników

W skrócie, folia prestretch to innowacyjne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dzięki swojej oszczędności, stateczności, zdolności do dopasowania do niestandardowych kształtów, przyjazności dla środowiska oraz aspektom ergonomicznym, jest coraz bardziej preferowanym wyborem w wielu przedsiębiorstwach. Dzięki zastosowaniu folii prestretch można osiągnąć efektywne, ekonomiczne i ekologiczne pakowanie, co przyczynia się do optymalizacji procesów logistycznych i magazynowych. Warto zwrócić uwagę na to nowoczesne rozwiązanie i rozważyć jego implementację w swoim przedsiębiorstwie aby zredukować koszty paletyzacji nawet o 50%.