Klasy jakościowe folii stretch: Decydujący czynnik w pakowaniu

Folia stretch to niezastąpione narzędzie w branży opakowaniowej, jednak nie wszystkie posiadają analogiczne parametry wytrzymało-jakościowe. Klasy rozciągania folii stretch odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu skutecznego i ekonomicznego pakowania.

Co to jest folia stretch?

Folia stretch to elastyczna folia wykonana z polietylenu. Jest szeroko stosowana do pakowania palet, towarów i produktów, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem, zabrudzeniem oraz wilgocią. Folia streczowa charakteryzuje się zdolnością do rozciągania, co pozwala na dokładne owinięcie jej wokół produktów i utrzymanie ich w stabilnym stanie podczas transportu i składowania.

Infografika dla folii stretch.

Główne Klasy Jakościowe dla folii stretch.

Główne Klasy Jakościowe folii stretch pod kątem rozciągania

Klasy jakościowe folii stretch koncentrują się przede wszystkim na zdolności do rozciągu i wytrzymałości. Jest to jeden z kluczowych parametrów, który wpływa na wydajność i efektywność pakowania. Warto zapoznać się z podstawowymi klasami jakościowymi, aby wybrać odpowiednią folię do konkretnej paletyzacji.

 

Klasa Jakościowa Standard

Folia stretch o standardowej klasie ma podstawową zdolność rozciągania do poziomu ok. 150%. Jest to odpowiedni parametr, gdy zadaniem jest zabezpieczenie ładunku który nie wymaga zwiększonej elastyczności oraz odporności folii stretch na rozerwanie. Folie o klasie Standard są najpopularniejszym wyborem do owijania ręcznego. Warto również wspomnieć o naszej autorskiej klasie jakościowej Standard+, która wykazuje wyższe parametry wytrzymało-jakościowe niż wersja Standard, która często jest wybierana do paletyzacji ładunków o nieregularnych i ostrych kształtach.

 

Klasa Jakościowa Power

Folia stretch w klasie Power jest bardziej elastyczna, co pozwala na rozciąganie jej do poziomu 250% (w zależności od grubości folii). Jest to częsty wybór w branży produkcyjnej. Folia stretch klasy Power jest wszechstronna i może być używana do ładunków mało jak i wielkogabarytowych. Klasa jakościowa Power dedykowana jest zarówno dla folii ręcznych i maszynowych, zwłaszcza w sytuacji gdy użytkownik stawia na redukcję grubości folii, zachowując jednak wysokie parametry jakościowo-wytrzymałościowe.

 

Klasa Jakościowa Super Power & Ultra

Folia stretch o wysokich klasach rozciągania jak Power lub Ultra, jest bardzo elastyczna i posiada zdolność do rozciągania w zakresie od 250 do 370%. Oznacza to, że metrowy odcinek folii może rozciągnąć się nawet do 470 cm bez ryzyka przebicia czy zerwania.

Folia stretch w klasie Ultra zaliczana jest do najbardziej wytrzymałych i elastycznych materiałów opakowaniowych. Takie właściwości gwarantują, że produkt tej klasy znajduje zastosowanie w zaawansowanej paletyzacji. Szczególnie tam, gdzie wymagane jest szybkie i ścisłe owijanie na zaawansowanych owijarkach (ramieniowych lub pierścieniowych). Ta klasa folii jest najczęściej wykorzystywana przy zaawansowanych, zautomatyzowanych liniach pakujących, gdzie zachodzi ekspresowy proces paletyzacji (np. wśród producentów napojów).

 

Dlaczego parametry folii stretch są istotne?

Klasa jakościowa folii stretch ma ogromne znaczenie dla skuteczności pakowania. Oto kilka powodów, dla których warto zwracać uwagę na ten aspekt przy wyborze folii stretch:

Ochrona produktów za pomocą folii stretch

Odpowiednio dobrana klasa rozciągania zapewnia dokładne i równomierny nawój folii na ładunek, co zminimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas transportu i paletyzacji Ważne jest, aby owijany towar nie uległ zgnieceniom poprzez zbyt duży nacisk lub rozciąg folii.

Wydajność pakowania

Folia stretch o odpowiedniej klasie rozciągania ułatwia proces pakowania. Dobrze dobrane parametry folii pozwalają na równomierne naprężenia, co jest kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa ładunku.

Oszczędności kosztów owijania

Folia o wyższej klasie jakościowej może przyczynić się do redukcji zużycia folii (cieńsze folie wyższej klasy jakościowej są równie odporne co grubsze odpowiedniki o niższej klasie), co oznacza niższe koszty pakowania, mniejszą ilość generowanych odpadów i bardziej ekonomiczną paletyzację.

Podsumowanie

Klasy jakościowe folii stretch pod kątem rozciągania są kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność i oszczędności podczas pakowania. Wybór odpowiedniej wersji zależy od rodzaju ładunków oraz specyficznych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Inwestycja w folię stretch o właściwej klasie rozciągania może przynieść liczne korzyści, w tym ochronę produktów, wydajniejszy proces pakowania i oszczędności kosztów. Dlatego warto starannie rozważyć, która klasa jakościowa najlepiej odpowiada w zastosowanej paletyzacji.