Transparentna folia stretch – czym jest folia stretch przezroczysta?

Folia typu stretch jest materiałem rozciągliwym służący zazwyczaj do owijania różnego typu przedmiotów. Jej elastyczność pozwala na transportowanie towarów ściśle do siebie przylegających i po części zabezpieczonych (dla przykładu – towary przewożone na europaletach). Niekiedy bywa porównywana do folii termokurczliwych, których używa się w podobnych celach.

Istnieje sporo rodzajów transparentnej folii stretch (uwzględniając ich wagę oraz ilość metrów na rolce), jak na przykład ręczna folia stretch, maszynowa folia stretch oraz folia stretch jumbo. Folia stretch posiada również różnego typu właściwości, które pomocne są przy zabezpieczeniu różnego rodzaju towarów, np.: antystatyczna (stosowana przy transporcie elektroniki), z filtrem UV (chroniąca towar przed promieniami słonecznymi), high slip (ułatwiająca paletowanie towarów w małych magazynach). Istnieją ponadto maszyny do foliowania stretchem pół-automatyczne i w pełni zautomatyzowana.

Materiał, z jakiego w większości wykonana jest folia stretch to polietylen (polieten o symbolu przemysłowym PE) liniowy o niskiej gęstości – LLDPE (inaczej: niskociśnieniowy liniowy polietylen). Jest on tworzywem dość giętkim samym w sobie, termoplastycznym, woskowatym oraz przezroczystym. Polimeryzacja koordynacyjna polietylenu z nienasyconymi węglowodorami – alkenami – jest jego syntezą, z której uzyskuje się folię właśnie. Gęstość LLDPE wynosi od 0.915 g/cm3 do 0,35 g.cm3. Ze względu na jakość i ilość polietylenu oraz dodatków użytych podczas produkcji, można uzyskać folię o wysokiej odporności na przebicie, zwiększonej rozciągliwości. Tego typu transparentną folię stretch dzielimy na: STANDARD, POWER, SUPER POWER oraz ULTRA.

 

Transparentna folia stretch, a raczej jej właściwości fizyczne pozwalają na wykonanie nadruku. Nim jednak to nastąpi, musi dojść do procesu aktywacji folii z tworzyw sztucznych. Właśnie technologiczny proces aktywacji folii umożliwia drukowanie, hot-stamping, cold-stamping czy też klejenie i powlekanie. Aktywacja przeprowadzana jest chemicznie (np. fluorem w gazie) lub fizycznie (termicznie i elektrycznie).

Zastosowanie folii stretch – ręcznej, maszynowej, jumbo

Użycie omawianego produktu foliowego (w wersjach: ręcznamaszynowajumbo, z zakładkami, minirap, folia rolnicza, pre-stretch) jest niebywale popularne i wszechstronne – od prywatnych osób i małych paczek do zastosowania przemysłowego i na wysoką skalę. Rozciągliwe folie polietylenowe użyteczne są w rolnictwie, handlu, logistyce itp. Oprócz ochrony obwiniętych towarów są one również termoizolacyjne (zastosowanie do produktów spożywczych po uzyskaniu odpowiednich norm). Głównym założeniem i zdaniem folii stretch jest zabezpieczenie podczas transportu, a ponadto chroni przed zabrudzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Nietransparentna – czarna lub w innym kolorze chronić może przed podejrzeniem zawartości paczki. Istnieją także, wcześniej wspomniane, folie stretch chroniące przed promieniami UV.

Transparentna folia stretch ręczna