Folia do owijarki palet – folia do automatów owijających

Maszyny służące do owijania bywają różnorodnie określane (automaty owijające, owijarki, roboty owijające), jednak tym, co je łączy jest materiał owijający – rozciągliwa folia stretch. Jest to materiał idealnie stabilizujący owijany i później przewożony ładunek. Towary tego typu, zazwyczaj przewożone są na europaletach oraz paletach przemysłowych, a najlepszym rozwiązaniem zabezpieczenia tego towaru jest folia do palet inaczej folia stretch. Zakład produkcji folii Efekt Plus oprócz ręcznej folii stretch oraz Jumbo, produkuje również maszynową folię do owijarek.

Rozciągliwość folii stretch – pomocna podczas owijania

Ze względu na fakt, że folia stretch produkowana jest z polietylenu liniowego o dość dużej rozciągliwości wstępnej (w zależności od wyboru – buten [do 150%], heksen [250%], okten [300%]), jej zastosowanie jako folia do owijarki palet nie może dziwić. Odnosi się to w szczególności do dwóch ostatnich podtypów półproduktów, które służą do produkcji folii power oraz super power (w przypadku folii produkowanych przez Efekt Plus wyróżnić można jeszcze folię ultra). To właśnie one idealnie nadają się jako folia do palet owijanych maszynowo w odróżnieniu od folii stretch o standardowej rozciągliwości. Wtedy to, w owijaniu maszynowym, uwydatniają się większe możliwości fizyczne wspomnianych polietylenów liniowych.

Folia do palet podczas owijania zaciska się wokół produktów i, jak już wcześniej wspominaliśmy, tym samym je zabezpiecza. Stretch jest świetnym materiałem wspomagającym przewożenie towarów również ze względu na to, że chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, w tym – uszkodzeniami mechanicznymi. Folia do palet używana za pomocą owijarki wykorzystuje jeszcze więcej swych możliwości niż ta sama folia owijana ręcznie. Wszystko to za sprawą wstępnego i wtórnego rozciągania, które reguluje się automatycznie. Regulacji podlegają w owijarkach również prędkoć obrotowa talerza, gęstość owijania, a także liczba owinięć. Innymi parametrami są możliwości wyboru sposobu owijania – od góry do dołu i odwrotnie.

Ze względu na fakt, że bardziej rozciągliwe folie do owijarki palet są droższe niż typ standard, należy wykorzystać ich pełne możliwości. Lepsze wykorzystanie folii stretch zapewnione jest przez prestretching.